O autorce

Klára Hoffmanová, vlastním jménem Klára Pospíšilová, se narodila 17. 2. 1963 v Jilemnici. S výjimkou vysokoškolských studií na veterinární univerzitě v Brně žije celý život v malém městečku v podhůří Jizerských hor jménem Velké Hamry. Zde má také veterinární praxi, která je důležitým zdrojem inspirace pro její literární tvorbu.

Ačkoliv je nejstarší z dcer dvou nadšených sportovců, od mládí projevovala spíše talent literární než pohybový. A tak se místo spartakiád a přespolních běhů účastnila soutěží literárních. Jak sama říká, nešlo o nějakou politickou uvědomělost, ale prostě se jí nechtělo, a řízený pohyb jí nikdy k srdci nepřirostl. Pod svým dívčím jménem Klára Hoffmanová píše zejména povídky a povídkové soubory inspirované životem v Jizerských horách a Krkonoších. Na pultech knihkupectví se můžete pravidelně setkávat s jejími kalendáři o zapomínaných osobnostech, místech i řemeslech Jizerských hor. Je také autorkou knih pro děti o víle Izeríně, které hravou formou přibližují dětem tradice našich hor.

A jaká je? Nečekejte nudnou paní spisovatelku, ale obyčejnou venkovskou veterinářku. Takovou, co vašemu čtyřnohému miláčkovi doporučí místo antibiotik oplachování řepíkem. Přesně tu "dochtorku", ke které se budete těšit, protože se určitě zasmějete, ale už jen zvuk motoru jejího auta zažene psa se staženým ocasem do boudy. Tu, která vám přijde otevřít v gumových rukavicích a haleně postříkané krví doprovázená šíleným štěkotem svých tří psů a s kočkou (či kočkami) na rameni, které jí v ordinaci sem tam někdo zanechá pro estetické nedostatky, zdravotní nedostatečnost nebo prostě přebytečnost. Je to ten starý typ veterinářů, kteří polovinu pracovní doby tráví v terénu po pacientech, aby i Pajda dýchavičné devadesátnice někde z Polubného dostal prvotřídní péči.

Až příště budete brázdit silnice někde kolem Tanvaldu, Železného Brodu nebo Harrachova, dávejte dobrý pozor na zelené Subaru, řidičku s rozevlátými vlasy a tři psy neidentifikovatelných ras na palubě. A jestli budete projíždět taky "Hamrama" ze Svárova na Bohdalovice a silnici vám zablokuje stádo ovcí, ptejte se rovnou na paní veterinářku. Jsou její chloubou.

Vedle literární, veterinární a živočichářské praxe je Klára Hoffmanová také matkou tří dospělých dětí, členkou místního mysliveckého sdružení a členkou městské rady města Velké Hamry.

BIBLIOGRAFIE:

1995 - Krakonošoviny

1999 - Vrdlouháni, aneb prauda vo zázračným uzdravováni

2003 - Kozí doktorka

2012 - Putování s vílou Izerínou

2014 - Devatero řemesel v říši víly Izeríny

2017 - Cesty